• Školský vzdelávací program

      •  

        Zameranie školy

         

        Koncepčné zámery školy vychádzajú z reálnych a súčasných podmienok. Sú orientované na výchovu a vzdelávanie detí predškolského veku v kresťanskom duchu. Našim cieľom je vychovať z deti dobrých, charakterných, vzdelaných ľudí a kresťanov. Hlavné ciele výchovy a vzdelávania vzhľadom na orientáciu školy vychádzajú z tradície školy analýz výchovno–vzdelávacej činnosti a podmienok školy. Prostredníctvom výchovy a vzdelania deti chceme vniesť do ich každodenného života úctu, lásku, porozumenie prostredníctvom výchovy a vzdelania v MŠ. Našou prioritou je, aby deti boli ako „slniečka“, ktoré rozdávajú teplo, energiu a nádej tam kde sú „mračná.“ Aby každodennou prítomnosťou rozvíjali svoje talenty a svoju osobnosť a uplatňovali a rozdávali sa tam, kde to je najviac potrebné. 

         

        Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy a vzdelávania

         

        Cieľom predprimárneho vzdelávania je dosiahnuť optimálnu emocionálnu, sociálnu a kognitívnu úroveň ako základ pripravenosti na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti. Východiskom je jedinečnosť dieťaťa, aktívne učenie a začleňovanie do skupiny a kolektívu. Sledujúc toto zameranie a orientáciu charakter výchovno-vzdelávacej činnosti a predprimárneho vzdelávania chceme obohatiť o tieto ciele.

        Utvárať a rozvíjať kresťanský život detí

        Prinášať deťom do každodenného života svedectvo o Bohu a vštepovať im to, že všetci sme deti Božie

        Rozvíjať a podporovať zdravé sebavedomie a sebaistotu detí a ich jedinečnosť

        Rozvíjať a podporovať schopnosti detí, kooperovať v skupine, organizovať aktivity a akcie v spolupráci s inými materskými školami a základnou školou

        Rozvíjať u detí environmentálne cítenie

        Pripraviť deti na vstup do základnej školy po všetkých stránkach

        Naučiť deti uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti, niesť zodpovednosť za svoje zdravie, chrániť ho a upevňovať

         

        Stupeň vzdelávania

        Absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole dieťa získa predprimárne vzdelanie.  

         

         Dĺžka dochádzky a formy výchovy a vzdelávania

         

        Dĺžka dochádzky do materskej školy je spravidla trojročná. Forma výchovy a vzdelávania je celodenná. V prípade záujmu rodičov materská škola poskytuje aj poldennú formu výchovy a vzdelávania.  Denné, pravidelne sa opakujúce činnosti sú usporiadané v dennom poriadku, v ktorom sa striedajú:

        -    hry a činnosti podľa výberu detí

        -    zdravotné cvičenie

         -  pobyt vonku,

        -    odpočinok,

        -    činnosti zabezpečujúce životosprávu(osobná hygiena, stravovanie, stolovanie).

        -    vzdelávacia aktivita

        Všetky organizačné formy denného poriadku sú po pedagogicko-psychologickej stránke rovnocenné. Majú vplyv na rozvoj osobnosti dieťaťa vo všetkých vzdelávacích oblastiach.

         

         

        Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní

        Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť (t. j. súhrn psychických, fyzických a sociálnych schopností, ktorý mu umožňuje stať sa žiakom a je predpokladom absolvovania výchovno-vzdelávacieho programu základnej školy), riaditeľ školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia. Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahlo školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole.

        Dokladom o získanom predprimárnom stupni vzdelania je osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelania. Osvedčenia vydáva materská škola všetkým deťom, ktoré plnili povinné predprimárne vzdelávanie. Vydaniu osvedčenia nepredchádza žiadne hodnotenie dieťaťa. Rovnaké osvedčenie získavajú deti absolvujúce bežnú triedu materskej školy, ako aj deti v špeciálnej triede materskej školy. O vydaní osvedčenia sa robí záznam v osobnom spise dieťaťa. Na základe žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa má materská škola povinnosť vydať odpis osvedčenia.

        Personálne zabezpečenie

         

        Pedagogickí zamestnanci materskej školy spĺňajú kvalifikačné požiadavky stanovené príslušnou legislatívou. V každodennej výchovno-vzdelávacej činnosti preukazujú odborné a pedagogicko-psychologické spôsobilosti, sú schopní profesijného a osobnostného rozvoja, ako súčasť kolektívu podporujú vzájomnú efektívnu a ľudsky podporujúcu komunikáciu a spoluprácu.

                   

        Vedúci pedagogický zamestnanec vytvára predpoklady pre fungujúce, motivované, spolupracujúce spoločenstvo s profesionálnou klímou a podporujúcim prostredím. Staraj sa o svoj odborný a osobnostný rast, ako aj profesijný rozvoj všetkých členov kolektívu a vytvárajú preň podmienky.

         

                 

        Materiálno-technické a priestorové podmienky

         

         

        Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí

         

        Kontrola a hodnotenie detí predstavuje systematické  zhromažďovanie, triedenie a vyhodnocovanie údajov podľa určitých kritérií. Základnou stratégiou  v edukačnej realite materskej školy je detské portfólio ako autentická a individualizovaná forma pedagogického diagnostikovania a hodnotenia zároveň. Dieťa je porovnávané s úrovňou vlastných možností a schopností alebo so sebou samým v čase, t.j. s vlastným predchádzajúcim výkonom v predchádzajúcom období. Meradlom úrovne výkonu je súbor autentických ukážok prác dieťaťa. Pomáha - dieťaťu dozvedieť sa o svojich úspechoch, získať komplexný obraz o sebe a hľadať cesty k odstráneniu prípadných nedostatkov; učiteľovi diagnostikovať slabé a silné stránky dieťaťa, zistiť štýl jeho učenia sa, posúdiť progres v osobnostnom rozvoji a získať retrospektívny obraz o svojej pedagogickej činnosti; rodičovi dozvedieť sa o úspechoch dieťaťa, získať obraz o jeho aktuálnych vedomostiach, schopnostiach a zručnostiach, ale aj predstavách a želaniach, spoznať slabé i silné stránky jeho osobnosti. Využíva komplexne viaceré metódy a prostriedky hodnotenia ako sú: analýza produktov detských prác, analýza pracovných i záznamových listov, dotazníky, rozhovory, problémové učenie, zážitkové učenie, dialóg, praktická činnosť, manipulačná činnosť, tvorivá dramatika, experimentálne metódy a iné